124g

Dorina пралини со лешник

Пралини од млечно чоколадо со лешник полнење

Состојки

Шеќер, какао путер, растителна маст (палма, шеа), обрано млеко во прав, какао маса, лешници 5,5%, полномасно млеко во прав, сурутка во прав (млеко), лактоза (млеко), млечна маст, вафел лист [пченично брашно, растителна маст (палма, шеа), регулатор на киселост E 500, прехранбена сол], какaо во прав со намалени масноти, емулгатор соја лецитин, арома.
Млечна чоколада содржи: мин. 30% какао делови, 17% суви материи од млеко.
Можe дa содржи кикирики, бадеми.

НУТРИТИВНАТА ВРЕДНОСТ

Нутритивна вредност на 100 g
Енергетска вредност (kJ / kcal) 2219 kJ / 530 kcal
Масти (g) 33,0 g
од кои заситени масни киселини (g) 17,0 g
Јаглени хидрати (g) 51,0 g
од кои шеќери (g) 41,0 g
Протеини (g) 5,6 g
Сол (g) 0,22 g