350g

Dorina чоколадни дражеи - мешавина

Мешавина на чоколадни Крашови дражеи - лешник, бадем, експандиран ориз и суво грозје

Состојки

Шеќер, какао путер, какао маса, суво грозје 10%, полномасно млеко во прав, лешници 6%, бадеми 5%, растителна маст (палма, шеа), обрано млеко во прав, сурутка во прав (млеко), лактоза (млеко), глукозeн сируп, експандиран ориз 0,5%, кафa, емулгатор соја лецитин, желатина, ароми, природна арома, алкохол 0,07%.
Млечна чоколада содржи: мин. 38% какао делови, мин. 15% суви материи од млеко.
Драже бадем со 73%, лешник со 69%, суво грозје со 67%, ориз со 69% млечно чоколадо.

НУТРИТИВНАТА ВРЕДНОСТ

Нутритивна вредност на 100 g
Енергетска вредност (kJ / kcal) 2344 kJ / 560 kcal
Масти (g) 32,4 g
од кои заситени масни киселини (g) 14,4 g
Јаглени хидрати (g) 58,5 g
од кои шеќери (g) 51,4 g
Протеини (g) 6,9 g
Сол (g) 0,16 g