80g

Dorina млечна без додаден шеќер

Млечно чоколадо со стевија

Состојки

Засладувач малтитол, какаов путер, полномасно млеко во прав, какаова маса, инулин*, емулгатор соја лецитин, природни арома, засладувач стевиол гликозиди.Можe дa содржи лешници, бадеми, глутен, кикирики.
Млечното чоколадо содржи: мин. 32% какаови делови, мин. 22% суви материи од млеко.
Прекумерната употреба може да има лаксативни последици.
*Производот содржи Beneo®- природни влакна од цикорија корен.
Висока содржина на влакна.
Производот со намалена енергерска вредност (врз основа на јаглени хидрати).

Halal certificate

НУТРИТИВНАТА ВРЕДНОСТ

Нутритивна вредност на 100 g
Енергетска вредност (kJ / kcal) 1966 kJ / 470 kcal
Масти (g) 34,7 g
од кои заситени масни киселини (g) 21,0 g
Јаглени хидрати (g) 41,1 g
од кои шеќери (g) 9,8 g
од кои полиоли (g) 30,8 g
Влакна (g) 7,7 g
Протеини (g) 6,9 g
Сол (g) 0,20 g